07 Ocak 2017 NLP Eğitimi (NLP Practitioner)

10.00 - 18.00 (4 gün) Ankara

NLP eğitimi ile, olumsuz ve verimsiz inançlarınızdan, onaylamadığınız alışkanlıklarınızdan kurtulmayı öğrenecek ve sizi güçlendirecek, amacınıza ve hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştıracak inançlar kazanacaksınız.

NLP’nin açılımı, Neuro Linguistic Programming yani Sinir Dili Programlaması’dır.

Neuro (Sinir): Tüm duygularımızı, düşüncelerimizi ve bunların bedenimiz üzerindeki etkilerini kapsar. Düşündüğümüz şeyler duygularımızı etkiler; duygularımız da bedenimizi ve sinir sistemimizi. Başarısız olduğunuz bir anı düşünün ve hangi duyguyu hissettiğinize, bedeninizde neler olduğuna bir bakın. Ardından, çok mutlu olduğunuz bir günü düşünün. Şimdi hissettiğiniz duyguyu ve bedeninizdeki farklılıkları gözlemleyin.

NLP ile, tüm içsel süreçlerinizi yönetebilmeyi öğreneceksiniz.

Linguistic (Dil): Duyduklarımızı, dinlediklerimizi, içsel konuşmalarımızı içeren iletişim alt yapısı. Kendi kendimiz ile yaptığımız içsel konuşmalarımız sonucu çıkmaza girdiğimiz olur. Acı, üzüntü, sıkıntı gibi olumsuzluk hissi veren bir olayı kendi kendimize tekrar ettiğimizde, aslında var olan sorunu daha da büyütürüz.

NLP ile, içsel konuşmalarınızı yeniden düzenleyebilmeyi öğreneceksiniz.

Programming (Programlama): Değişimi, etkili ve kalıcı bir alışkanlık olarak bilinçaltlarımıza yerleştirme süreci. Bir şeyi bir kez düşündüğümüzde ya da yaptığımızda, onu hayatımızın sonuna kadar o şekilde düşüneceğimiz/yapacağımız yanılsamasına kapılabiliriz. Programlama, değişimi kalıcı hale getirecek alışkanlık kalıplarını oluşturmamızı sağlar.

NLP ile, kalıcı alışkanlık kalıpları oluşturmayı öğreneceksiniz.

NLP ile, hedeflerinize ulaşmak için sahip olduğunuz içinizdeki kaynakları ortaya çıkarabilecek ve bunları kullanmanın yollarını öğreneceksiniz.

NLP ile, olumsuz ve verimsiz inançlarınızdan, onaylamadığınız alışkanlıklarınızdan kurtulmayı öğrenecek ve sizi güçlendirecek, amacınıza ve hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştıracak inançlar kazanacaksınız.

1970'lerde başarılı insanlar üzerine çalışmalar yapan Richard Bandler ve John Grinder, başarılı insanların nasıl başarılı olduklarını modellediler ve hem mevcut hızlı değişim tekniklerini modifiye ederek hem de yeni teknikler yaratarak, NLP adındaki bu yeni alanı geliştirdiler.

Başlangıçta, NLP’nin fobiler, depresyon, bağımlılıklar, psikosomatik rahatsızlıklar ve öğrenme bozuklukları konularında etkin olduğu görüldü. Zamanla mükemmelleşmek isteyen sporcular, yöneticiler ve bir amacı olan kişiler, NLP'yi mükemmelliği modellemek için kullanmaya başladı.

Türkiye'de 2000'li yıllarda yaygınlaşan ve çok çabuk tüketim yoluna giren mükemmelliğin modellemesi bilimi, ne yazık ki, uzun süre yanlış yönlendirmeler ve bilgi eksikleri nedenleriyle faydasını tam olarak ortaya çıkaramadan bugünlere geldi. Günümüzde birçok okulda bilinen eski NLP modelleri sanki sihirbazlık yöntemleriymiş gibi etkisizce sürdürülüyor.

NLP özellikle Anthony Robbins'in birtakım modelleriyle güçlense de asıl gücüne yeni ve daha kompleks meta modeller eklenince kavuşuyor. Özellikle ikna yeteneğine ve satış becerilerine olan katkısı, bu yeni modellerle farklı bir noktaya ilerledi. “Mükemmellik Bilimi” diye adlandırdığımız bu yeni model, yapamayacağımızı düşündüğümüz her şeyi yapmamızın mümkün olduğunu gösteriyor.

NLP eğitimini, doğru şekilde alabilmeniz özellikle iki unsura bağlıdır. Bu eğitimi kimden alırsanız alın iki soruyu mutlaka sorun:

1. NLP öncül varsayımları (pre-suppositions) eğitimin içerisinde ne kadar ağırlığa sahip? (NLP öncül varsayımlarının içselleştirilemediği bir eğitimde vakit kaybetmemenizi öneririz.)

2. Yeni "Meta Programlara" sahip mi? Yoksa hala 1970'ler deki eski sistem NLP eğitimi mi veriliyor?

Zamanınızı artık kullanım ömrü kalmamış eğitimlerde harcamayın. Unutmayın, her sistem gelişiyor. Bizi bugüne kadar getirenler bundan sonrasına götüremeyecekler. Ne yapıyor olursanız olun, doğru bir NLP eğitimi sonrasında, insanlar üzerinde artık çok farklı bir etkiye sahip olacaksınız. Profesyonel koç, psikolog, psikiyatrist olarak çalışıyorsanız, bu eğitim “almazsam olmaz” eğitimleriniz arasına koymanızı öneriyoruz.

Kaynak: Sola Unitas Academy

 

 

Yorum eklemek için giriş yapın
Venue:
Ankara
Speaker:
Aslı Aydemir, PCC

Koçluk eğitimlerinde lider eğitim kurumlarından biri olan Sola Unitas ağırlıklı olarak yönetici koçluğu, öğrenci koçluğu, takım koçluğu ve ilişki koçluğu alanlarında hizmetler vermektedir. Paul Ekman'ın Türkiye Şubesi olarak çalışmalarına devam eden Su Akademi ayrıca uzmanlık alanlarına bağlı olarak kurumlara ve bireylere davranış bazlı eğitimler sunmaktadır. Yaşam koçluğu eğitimi ve diğer eğitimlerimiz için lütfen [email protected] adresine e-posta gönderiniz.

Log in

fb iconLog in with Facebook


 

 

create an account