Hayatımızda ve koçlukta güven

Yazan  Ayça Kabaş , Kategori Blog

Bir düşünsenize yaşamımız boyunca neler neler duyuyor ve söylüyoruz güven üzerine;

  • Bu devirde babana bile güvenmeyeceksin

  • Sağ gözünden sol gözüne güvenme

  • Söyleme sırrını dostuna, dostun söyler dostuna

  • Güvenme varlığa, düşersin darlığa

  • Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer

Bunları dinleye, söyleye ne öğreniyoruz aslında…. Aman haaa sakın!!!! GÜVENME!!!

İyi güzel, kimselere güvenmeyelim de…. Kimseye güvenmeden kendimize nasıl güveneceğiz? Ya da nasıl BİZ güvenilir olacağız???? Bir taraftan da en çok istediğimiz, ihtiyacımız olan şey  kendimize ve karşımızdakilere güvenmek ve güvenilir olmakken….

Aslında hayattaki pek çok şey gibi, bu da anlaması, içselleştirmesi basit bir kavram. Her durumda olduğu gibi; neyi nasıl yaşadığımız, yaşadığımızı nasıl yorumladığımız ve kayıtlarımıza aldığımızla alakalı. Güven; kişinin yaşayabilmesi için gerekli olan yemek içmek gibi en temel ihtiyaçlarından biridir ve kişinin yaşamının kalitesini belirler.

Güven hayatımızda üç farklı biçimde var olur;

  • Kendimize duyduğumuz güven

  • Güvenilir olmak

  • Başkalarına karşı hissettiğimiz güven

Koçluk sürecinin de temellerinin güven ilişkisine oturtulması gerekmektedir. Koçluk alan ile Koç arasındaki uyum güvene dayalıdır ve tüm sürecin olumlu çıktılar yaratabilmesi tamamen buna bağlıdır. Bu güven ortamını yaratmak da öncelikli olarak Koç’un görevidir.

Peki biz Profesyonel Koç lar bu ortamı sağlamak için neler yapmalıyız? Bu güveni sağlayacak yetkinlikler nelerdir?

MERAKLI: Bir koç olarak merakımızı hiç kaybetmeden doğru koçluk soruları danışanımızın hayatında ne olmuş olabilir ki diye düşünerek ilerlemeliyiz.  Çünkü bizimle ilgili olan kişilere güveniriz. Hayat zorlaştıkça kişi kendini saklamaya ve toplumdan izole etmeye başlar. Birinin bizimle ilgilenmesi de kendimizi güvende hissetmemizi sağlar.

YARGISIZ: Bize “NEDEN – NİÇİN- NİYE” lerle yaklaşan kişilere karşı kendimizi kapalı tutarız. Kendimizi kapatmamızın sebebi ise yargılandığımızı düşünmemizdir. Danışanlarımız da aynı tepkileri verirler. Bir Koç olarak danışanlarımızı yargılamadan dinlemeli, onları bu noktaya getiren yaşanmışlıkları anladığımızı belirtmeliyiz. Anlıyor olmak onaylıyor olmak demek değildir. Ancak birinin sizi anladığını görmeniz hem ona hem de kendinize güven duymanızı sağlar.

DİNLEYEN: Profesyonel Koçlar olarak bizim koçluk alan kişiyi derin bir şekilde ikinci ve üçüncü seviyeden dinlememiz gerekir. Danışanımıza merak içerisinde yönelttiğimiz soruların cevaplarını alırken her şeyden önemlisi karşımızdakinin sözüne atlamadan, kişiye alan bırakacak şekilde dinlemeliyiz. Sabır ve alan bırakarak yapacağınız dinleme kişide güven oluşturacaktır.

AYNALAYAN: Kendimize benzeyen insanlara daha fazla güveniriz. Bizim hızımızda konuşan, mimikleri, ses tonu, beden dili bize benzeyen kişiler ile daha rahat iletişim kurar ve kendimizi daha rahat açarız. Karşımıza gelen danışan için de durum aynıdır. Dolayısıyla Koç’un karşısında koçluk alan kişiyi aynalaması güven ortamı için önemli bir unsurdur.

TAKDİR EDEN: Her birimiz güçlü yönlerimiz ile hayata tutunuruz, ancak kendi yarattığımız parmaklıkların arasında bazen kendi gücümüzü ya göremez ya da kanıksarız. Güclü yönlerimizin karşımızdakiler tarafından fark edilmesi ve takdir görmesi bizde onaylanma hissi yaratır ve güven oluşturur. Hem kendimize hem de karşımızdaki kişiye karşı. Bu nedenle danışanlarımızın güçlü yönlerini fark ederek takdir ediyor olmamız koçluk sürecini pozitif olarak etkileyecektir.

SAMİMİ: Kurduğumuz iletişimde samimi olmamız çok önemlidir. İnanmadığımız duyguları karşımıza yansıtmamız mümkün değildir ve gerçek olmadıkları kolaylıkla anlaşılarak tüm güven ortamını daha oluşmadan yıkıcı bir etki yapar. Her ne şekilde iletişim kuruyor olursanız olun…. Lütfen samimi olun.

Facebook'ta Paylaş

 

koçluk eğitimi

Son DüzenlenmePazartesi, 16 Mart 2015 14:31
Etiketler

Benzer Öğeler (etikete göre)

Yorum eklemek için giriş yapın

Koçluk eğitimlerinde lider eğitim kurumlarından biri olan Sola Unitas ağırlıklı olarak yönetici koçluğu, öğrenci koçluğu, takım koçluğu ve ilişki koçluğu alanlarında hizmetler vermektedir. Paul Ekman'ın Türkiye Şubesi olarak çalışmalarına devam eden Su Akademi ayrıca uzmanlık alanlarına bağlı olarak kurumlara ve bireylere davranış bazlı eğitimler sunmaktadır. Yaşam koçluğu eğitimi ve diğer eğitimlerimiz için lütfen [email protected] adresine e-posta gönderiniz.

Log in

fb iconLog in with Facebook


 

 

create an account