Sola Unitas ve Eğitimleri

Yazan  Sema Toğan Yıldırım , Kategori Blog

“ Ruhlarımızı daha bilge kılan ruhlarla yaptığımız bazı görüşmeleri hatıralarımıza kazırız. Bu konuşmalar bize aslında bildiğimiz bir şeyi, özümüzde nasılsak öyle olmamızı öğütler.” Ralph Waldo Emerson

Geçenlerde Sola Unitas Eğitimlerine duyduğum tutkudan ve eğitimler sırasında kapıldığım heyecandan bahsetmiştim arkadaşlarıma. Buna ilişkin bazı sorularla karşılaşmış cevaplayabildiğim kadar yazmıştım ancak Umut Kısa tarafından sorulan; 

“Eğitimlerin bana ne sağlayacağı veya nereye ulaştıracağını düşündüğüme” dair soruya hemen o anda cevap veremedim.

Anlaşılan soru içerde bir yerlerde aktive olmuş ve cevabını arar dururmuş günlerdir. Çünkü bugün okuduğum bir kitapta yukarıda ki cümleyi okuduğum anda cevabı bulduğum hissi doldu içime. Bu cümleyi Ralph Waldo Emerson 1838 yılında Harward İlahiyat bölümünde yaptığı bir konuşma sırasında söylemiş. 2015 yılında İstanbul ‘da bir semtte oturmuş kitap okuyan Sema’ya cevap oldu bu söz.

İşte eğitimlerin tüm cazibesini oluşturan ve benim için bir tutkuya dönüştüren o önemli fark buydu; Sola Unitas’ın ve Sevgili Umut Kısa’nın tüm çabası bunun üzerine kuruluydu benim açımdan :

“ Ruhlarımızı daha bilge kılmak.”

Onlardan talep ettiğim ve almaya gittiğim hizmetin yani Koçluk Eğitimleri içeriğinin yanında o güne kadar karşılaşmadığım (ki çok arar, çok okur, çok düşünür, çok sorgular vs vs… bir insan olmama rağmen) yepyeni bakış açıları ve kapılar açtılar, geçmişin derinliklerinde ve geleceğin bilinmezliklerinde kaybolmuş Ruh’uma.

Size bir meslek edindirmek ve bunu icra edebilme yollarını öğretebilmek için açılmış bir eğitimde; mesleğin bilmeniz gereken kadarını vermek yeterliyken sizin Ruh’unuzu bilge kılmayı hedeflemiş olmak ve bunun için eğitimin içeriğini bu derece zengin kılmak çabasının ardında ki sebep nedir sizce…?

Ben kendi adıma, birinin Ruh’unu bilge kılmak amacı taşıyabilecek kişinin ancak bir Bilge Ruh olabileceğini düşünüyorum.

Tabi şu detayı atlamamak lazım ; Sola Unitas’ ta aldığım eğitimler boyunca Sevgili Umut Kısa ile olan hem bilgi paylaşımlarımızda hem önerilerinde açılan yeni pencerelerden bazen sadece bakmak, bazen o pencereden atlamak, bazen sıkı sıkı kapamak ya da tüm camı çerçeveyi indirmek gibi böyle pek de kolay olmayan süreçlerde yaşadım.

Yeni kapılar açtılar demiştim ya; bazı kapılar ardından canavarlar çıktı. Bazılarından kabuslar, en büyük korkular, en derin acılar ve bazı mutluluk verici anılar çıktı. İşte ne biriktirdiysek o güne kadar, gösterilen kapıları ardındaki ile karşılaşabilme cesareti ile açmak gerekti. Ben belki kendine dönük sorgusu oldukça yüksek bir insan olduğum için tüm bunları korksam da ya da uyuyan yılanı uyandırmamalı diye düşünsem de bir bir açtım. Ve her kapının ardından kendimi ;  geçmişimin derinliklerinde hapsolmuş gizli gerçeklerimi ortaya çıkarırken buldum.

Benim için bir anlamda; ruhsal mahzen temizliği gibi bir süreç oldu hemen her eğitim. Ve sanırım bu duygu bende bağımlılık yaptı :)

Kendimde bulduklarım veya temizlediğim tozlu ruhsal mahzenimin raflarından yepyeni yetenekler, heyecanlar, tatminler ve neredeyse bir bütünlük hissi çıktı ki bu beni; hayata eskisine oranla çok daha fazla "Güven" duyarak yaşamamı sağlayan gerçeklerle doldurdu . 

İşte tüm bu sebeplerle ben Sola Unitas Eğitimlerine karşı tutkulu ve heyecanlıyım :)

Sema Toğan Yıldırım

Facebook'ta Paylaş

 

Son DüzenlenmeCuma, 13 Şubat 2015 17:25
Yorum eklemek için giriş yapın

Koçluk eğitimlerinde lider eğitim kurumlarından biri olan Sola Unitas ağırlıklı olarak yönetici koçluğu, öğrenci koçluğu, takım koçluğu ve ilişki koçluğu alanlarında hizmetler vermektedir. Paul Ekman'ın Türkiye Şubesi olarak çalışmalarına devam eden Su Akademi ayrıca uzmanlık alanlarına bağlı olarak kurumlara ve bireylere davranış bazlı eğitimler sunmaktadır. Yaşam koçluğu eğitimi ve diğer eğitimlerimiz için lütfen [email protected] adresine e-posta gönderiniz.

Log in

fb iconLog in with Facebook


 

 

create an account