Derin dinleme...

Yazan  Teresia LaRocque, MCC , Kategori Blog

Bugün bir makale de, yeni bir koç olarak ilk günlerde hedefimizin danışanımıza ne kadar dolu olduğumuzu göstermek olduğuna dair bir cümle okudum.

Koçluk yapmaya başlamadan önce veya akademiden henüz mezun olduğumuz günlerde belki doğru olabilir bu cümle. Ama daha sonra ilerleyen koçluk görüşmeleri sürecinde fark ettiğim ve eminim pek çoğumuzun deneyimlediği; ne kadar boşsanız o kadar aktif bir görüşme yaşadığımız.

Derin dinleme sürecine geçebilmek ve tamamıyla danışanla ilgili bir görüşme sürdürebilmek için kendimize ait duygular, düşünceler, bilgiler, tanımlar, kavramlar gibi donanımlarımızdan iz taşımayan bir varlık sergilediğimizde danışan tüm varlığıyla alanı kaplayabiliyor ve görüşme sadece ona ait olabiliyor.

Koçluk görüşmelerinin en cezbedici yanlarından birinin bu olduğunu düşünüyorum. Tamamıyla ona odaklı bir iletişim ve varlık alanı.

Düşünüyorum da başka hangi iletişimde böyle bir konfora sahip olabiliyoruz. Bir doktora, psikiyatra veya psikoloğa gittiğinizde meslek alanları bir tanımlama içerdiği ve ancak bu tanımlamaya göre tedavi belirleyebilecekleri için sizi muhakkak bir kavramla eşleştirmek yahut bir tanıyla çerçevelemek durumundalar ki size uygun tedavi-çözüm-terapi belirleyebilsinler. Sizin o görüşme sırasında kendinizi anlatabilme sürecinizde gösterdiğiniz performans çok belirleyici bir etken çoğu zaman. Çünkü karşınızda sizi tanılayabilmek için gözleyen ve bunu netleştirebilmek için sorgulayan bir uzman var. Muhakkak çok gerekli olduğu kişiler ve duygu durumları vardır. Asla buna karşı söyleyecek bir sözüm yok. Sadece belirlemeye çalıştığım her kişi her durumda belirli tanımlara veya kavramlara sığmayabiliyor. Ve bazen kişilerin yaşadığı karmaşalar ya da karışıklıklar mutlaka bilimsel bir tanıma sığdırılamayabiliyor.

Koçluk mesleği arkadaş iletişimi gibi bir şey diyenlerde duymuştum. Eskiden herkesin herşeyini paylaştığı birileri vardı, şimdi insanlar yalnızlaştı da bu meslekler ortaya çıktı gibi yorumlarda gelmişti kulağıma. Ben şimdiye kadar bana ne yapmam gerektiğini söylemeden veya beni korumak için tam da başka yönlere olayları çevirmeye çalışmadan dinleyen bir arkadaşa sahip olmadım hiç. Kendince iyi niyetlerle tamamıyla yargı, hüküm ve infaz dolu sohbetlerle yürüdü benim arkadaşlık ilişkilerim ve eminim bende aynen böyle bir arkadaşım. Bu sebeple koçluk ilişkisinin arkadaşlık ilişkisi ile uzaktan yakından hiçbir bağı olmadığını yaşayarak öğrendim.

Danışanı derin dinlerken onun hakkında ne bilgiye ne de bir güdüye ihtiyacımız oluyor. Korumak, yönlendirmek, anlamasını sağlamak, yanlış anladıklarını düzeltmek ve bu yolda yürürse göreceği zararları engellemek veya kazanacağı ödülleri göstermek …..bunların hiçbirini taşımıyoruz. Tam da bu sebeple görüşme süresince sergilediğimiz bu boşluk, koçluk görüşmesi alanını benzersiz kılıyor. Danışana başka hiçbir ilişkisinde bulamayacağı bir konfor alanı yaratıyor ki, bu da hem onun kendi varlığını tüm çıplaklığıyla ortaya koyabilmesine ve kendi anlattıklarını yine kendinin duyabilmesine yardım ediyor. Kendi ile bu derece derin ve aracısız iletişim kurabilen biri için bir koç olarak yapabileceğimiz şey sadece bunu sürdürebilmesi için onun varlığını ifade etme şekliyle eşlik etmek olduğuna inanıyorum.

Çünkü ; bazen insan sadece tüm varlığıyla duyulduğunda ya da kendini hiçbir kalıba sokmadan dinleyen biri olduğunda kendi hikayesini anlatabiliyor, kendi sözcükleri ve inançları ile kendi yolunu bulabiliyor.

Sema Toğan Yıldırım, Profesyonel Koç 

 

 

 

 

 

Son DüzenlenmeCuma, 06 Şubat 2015 10:42
Etiketler
Yorum eklemek için giriş yapın

Koçluk eğitimlerinde lider eğitim kurumlarından biri olan Sola Unitas ağırlıklı olarak yönetici koçluğu, öğrenci koçluğu, takım koçluğu ve ilişki koçluğu alanlarında hizmetler vermektedir. Paul Ekman'ın Türkiye Şubesi olarak çalışmalarına devam eden Su Akademi ayrıca uzmanlık alanlarına bağlı olarak kurumlara ve bireylere davranış bazlı eğitimler sunmaktadır. Yaşam koçluğu eğitimi ve diğer eğitimlerimiz için lütfen [email protected] adresine e-posta gönderiniz.

Log in

fb iconLog in with Facebook


 

 

create an account