Koçluk ücretinizi belirlemeden önce kendinize sormanız gereken sorular...

Yazan  Teresia LaRocque, MCC , Kategori Blog

Biliyorum para konusu genellikle yeni koçları biraz zorluyor, bu yüzden amacım bu rahatsızlığınızı ilerlemeye dönüştürmek. Mümkün olduğunca daha çok kişiye yardımcı olabilmeniz için, koçluk pratiğinizi para ile yaşadığınız sağlıklı bir ilişki üzerine inşa etmeniz oldukça önemlidir.

Yeni koçlar olarak başlarken, koçluk becerilerimizin altını çizmeye daha meyilli oluyoruz. Hizmet verirken ne kadar dolu olduğumuzu göstermek ve  danışanlarımızın hayatında gerçekten fark yaratmak istiyoruz. Fakat en az bunlar kadar önemli, temeli oluşturan bir nokta daha var. Bunlar bir girişimcinin, geçerli ve başarılı bir iş kurmak için sahip olması gereken düşünce tarzını yansıtan çok önemli konular.

Koçluk ücreti rastgele belirlenmiyor. Sizin, çalışmanızın ve zamanınızın karşılığını temsil ediyor. Aynı zamanda ideal danışanlarınızı nasıl anladığınızı ve onlara nasıl ulaştığınızı gösteriyor.

Ücretinizi belirlemek, birçok değişkenin de beraberinde düşünüldüğü bilinçli bir proses, fakat bu arada düşünülmesi gereken bir soru daha var” Aylık ne kadar gelir yaratmayı istiyorum “

Bu soru sizi hayalinizdeki iş ve değerlerinizle aynı seviyeye gelmenize yardımcı olacaktır. Sunmak istediğiniz hayatı yaşayarak rol model olmanız, en etkili pazarlama stratejilerinden biridir. Öyleyse öyle bir iş yaratın ki mükemmel bir hayat tanımınıza hizmet etsin. Bazıları bir önceki kariyerlerindeki kazanca eşdeğer bir tanım yaparlar. Bazıları ise bunu es geçer ve kafalarında canlandırdıkları ideal yaşama geçiş yaparlar. Bunun bir formülü yok. Başlıca amacı  sizin ve aileniz için en uygun rakamı belirlemek.

Daha da belirleyici olun ve bunu yazın. Sizin için önemli hayal ettiğiniz hedeflerin yanına gelir hedeflerinizi de belirleyin. Ve bunları görebileceğiniz bir yere asın. Bu hedefinizi belirlemenin en güçlü yollarından biri.

Aylık yaratmak istediğiniz gelir konusunda net olduğunuz zaman, iş plan ve programınızı bunun etrafında geliştirebilirsiniz.

Yanı sıra bunları da düşünmek isteyebilirsiniz.

*Koçluk programımın nasıl bir pakete ihtiyacı var, 

*İdeal danışanlarım koçluğum için ne kadar ücret vermek isteyeceklerdir, 

*Koçluk paketimi nasıl belirlemeliyim ki ideal danışanlarım ödeyebilsin, 

*İstediğim hedefe ulaşmam için aylık ne kadar danışana ihtiyacım var, 

İhtiyacınız olan ve arzuladığınız yaşam tarzında sizi destekleyecek finansal hedefleri belirlemeniz, danışanlarınıza vermeyi arzuladığınız mükemmel hizmeti inşa etmenin ilk adımı olacaktır. 

Teresia LaRocque, MCC, ICF Vancouver

 

Kaynak : Uluslararası Koçluk Federasyonu (Yazı Füsun Kılınçlar tarafından Türkçe 'ye tercüme edilmiştir.)

 

Son DüzenlenmeCuma, 06 Şubat 2015 10:42
Yorum eklemek için giriş yapın

Koçluk eğitimlerinde lider eğitim kurumlarından biri olan Sola Unitas ağırlıklı olarak yönetici koçluğu, öğrenci koçluğu, takım koçluğu ve ilişki koçluğu alanlarında hizmetler vermektedir. Paul Ekman'ın Türkiye Şubesi olarak çalışmalarına devam eden Su Akademi ayrıca uzmanlık alanlarına bağlı olarak kurumlara ve bireylere davranış bazlı eğitimler sunmaktadır. Yaşam koçluğu eğitimi ve diğer eğitimlerimiz için lütfen [email protected] adresine e-posta gönderiniz.

Log in

fb iconLog in with Facebook


 

 

create an account