İnsanlarla iletişime geçmek ve diyalog kurmak.

Yazan  Amanda Alexander , Kategori Blog
  • Okunma 3438 defa

Koçluk eğitimi aldığınız okul mezun olduğunuzda ilk hedefiniz size ücret ödeyecek ilk müşterinizi bulmaktır. Bu gözünüzü biraz korkutabilir. Gerçekten de gelişme süreci devam eden birçok koç , bir kuruş bile kazanmadan koçluktan vazgeçer.

Koçlar çoğunlukla nereden başlayacaklarını bilememektedir. Kendinizi bir koç olarak nasıl pazarlayacağınız konusunda bir bilginiz olmayabilir. Aslında kendinizi koç olarak pazarlayabileceğiniz olası o kadar çok yol var ki, bir koç olarak hangisinin gerçekten işe yarayacağını bilmek oldukça güç gelebilir. En zoru ise, değişik pazarlama taktiklerini denemek, yüzeyde ancak bir çizik yaratır, ve sonunda hayal kırıklığı hissedip, vazgeçebilirsiniz, çünkü büyük ihtimal hiçbir çabanız size ücret ödeyecek bir müşteri bulmakla sonuçlanmaz.

Mentorluk yaptığım birçok koç adayının kıymetli zamanlarını ve paralarını internet sitesi dizayn etmeye , logo yaratmaya, kartvizit bastırmaya harcadıklarını gördüm, sonunda çok şık bir internet siteleri ve kartvizitleri vardır ama hala bir müşterileri yoktur.

O zaman mükemmel bir şekilde marka olma, internet sitesi tasarlama ve parlak kartvizitler tasarlamayı bir kenara koyalım. Paranız cebinizde kalsın “ garantili - hiç koçluk tecrübesi olmadan nasıl milyoner olunur “ eğitimine para yatırmayın.

Bunun yerine temel prensiplere inelim. İlk ücretli müşterinizi bulmak için, en basit yöntemlere bakalım beraber.

Bu temelde 3 prensip var.

1-Koçluk, karşılıklı konuşma – iletişimden- ibarettir.

2- Bu konuşma 2 kişi arasında geçmektedir.

3-İnsanlar kurdukları bağdan beslenirler.

Oxford sözlüğü iletişimi şöyle tanımlar:

“Konuşma, özellikle gayri resmi olan, bilgi ve fikir değişimidir, iki veya daha fazla kişi arasında gerçekleşir”

Açıkçası bir koçluk konuşmasının tanımı da aşağı yukarı şunun gibidir. “ danışanın gündeminde olan ve koçun danışanın o gündemde kalmasını sağlarken, iyi dinlediği, ve güçlü sorular sorarak, danışanın arzu ettiği sonucu alabilmesi için yardımcı olduğu, bir konu ile ilgili anlamlı bir konuşma" Benim mentörlerimden biri olan, “ Başarılı Koç” (The Prosperous Coach) kitabının ortak yazarlarından biri olan Rich Litvin, müşteri yaratmak için iletişim kurma hakkında şunları söyler;

“İletişim gücünüzü kullanın, diyalog kurmak için planlamalar yapın, gününüzün konusu bir sonraki yapacağınız konuşma olsun, çünkü eğer ancak bunu yaparsanız müşteri edinirsiniz. Bütün koçluk anlaşmaları aslında bu diyalog sırasında gerçekleşir. Lütfen bunu görün. Çünkü, eğer bütün koçluk anlaşmalarının diyalog içinde oluştuğunu görebilirseniz , temel amacınızı elde edeceksiniz.Postalarını 50 kere kontrol etmek, müşteriden telefon beklemek, blog yazmak ve hatta kitap yazmanın iyi bir fikir olabileceğini düşünmek yerine, ki bütün bunlar gününüzü yer bitirir, ama aslında sadece iletişim halinde olmanız gerekir."

Evet artık ilk ücretli müşterinizi bulmanın mucizevi yolunu biliyorsunuz.: İnsanlarla iletişime geçmek ve diyalog kurmak.

Fakat bunu daha çok zenvari yapın: O anda tek bir kişiyle iletişime geçin ve anda kalıp o diyaloğa yoğunlaşın.

Oldukça açık değil mi!

Değerini vurgulamak için, o anda birden fazla sohbet kurmayın. Eğer pratiğinizi ilerletmek istiyorsanız, sürekli olarak şunu kendinize hatırlatın, her seferinde bir tane.

Bu hem üzerinizdeki baskıyı kaldıracak hem de dikkatinizin her seferinde tek bir kişiye yoğunlaşmasını sağladığından daha kaliteli bir diyalog kurmanızı sağlayacaktır. Bunu yapmaya bir kere başladınızmı, ihtiyacınız olan tüm donanımı elde etmeye başladınız demektir.

Amanda Alexander ın ICF in bloguna yazdığı 25 ağustos 2014 tarihli yazısından Füsun Kılınçlar tarafından çevrilmiştir.

Kaynak: The Zen of Getting Your First Coaching Clients (ICF Blog)

Son DüzenlenmePazar, 04 Ocak 2015 11:26

Benzer Öğeler (etikete göre)

Yorum eklemek için giriş yapın

Koçluk eğitimlerinde lider eğitim kurumlarından biri olan Sola Unitas ağırlıklı olarak yönetici koçluğu, öğrenci koçluğu, takım koçluğu ve ilişki koçluğu alanlarında hizmetler vermektedir. Paul Ekman'ın Türkiye Şubesi olarak çalışmalarına devam eden Su Akademi ayrıca uzmanlık alanlarına bağlı olarak kurumlara ve bireylere davranış bazlı eğitimler sunmaktadır. Yaşam koçluğu eğitimi ve diğer eğitimlerimiz için lütfen [email protected] adresine e-posta gönderiniz.

Log in

fb iconLog in with Facebook


 

 

create an account